Илья Бей (illyabey) wrote,
Илья Бей
illyabey

Архієрейський собор УАПЦ відправив архієпископа-«гультяя» у монастир

Лише після того, як неподобні дії архієп. Мстислава («обжиманси» та бійка в клубі) стали предметом пильної уваги журналістів одного з телеканалів, тобто тоді, коли струсячу політику продовжувати було вже нестерпно, сьогодні «архиєрейський Собор вирішив відправити архиєпископа Тернопільського і Подільського Мстислава на покаяння в один із монастирів УАПЦ на місяць. Тимчасово виконувати обов’язки керуючого буде митрополит Галицький та Івано-Франківський, керуючий Івано-Франківською єпархією УАПЦ Андрій (Абрамчук)», - повідомило РІСУ.

Отже, здається, владики таки прислухалися до троль-заяви пані Наталії Шевчук, котра закликала: «Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія закликає Предстоятеля УАПЦ Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Макарія та Архиєрейський Собор нашої Церкви УТРИМАТИСЯ від розгляду даного інциденту у церковному суді та НЕ ЗАСТОСОВУВАТИ стосовно архиєпископа Мстислава та його кліриків канонічних санкцій, що відповідають задокументованим на відео канонічним порушенням».

З одного боку владик можна зрозуміти: керуючись бажанням зберегти барана вівцю, що впала, вони застосували принцип ікономії, вочевидь, усвідомлюючи, що коли будь-хто з них потрапить у халепу, колеги збережуть честь мундиру.

З другого боку, існує і принцип акривії, і тоді, відповідно до Правил святих апостолів:
– прав. 27: за бійку священнослужитель має бути позбавлений сану;
– прав. 42: за пияцтво священнослужитель має бути позбавлений сану;
– прав. 54: за посиденьки у корчмі (=клубі), якщо не за потребою в дорозі, священнослужитель має бути позбавлений сану.

Отже, не уклавши покарання за канонами, «соборяни» самі відступили від церковно-канонічного права, підтвердивши тим самим, «що УАПЦ наразі не є канонічно визнаною Помісною Церквою світового православ’я, а, отже, формально не зобов’язана ЗАВЖДИ та В УСЬОМУ діяти у точній відповідності до канонічного права Православної Церкви» (заклик із тієї самої заяви пані Наталії). Таким чином, УАПЦ зробила ще один крок у бік віддалення від світового православ’я.
Особливо інтригує такий пункт покарання як заслання до монастиря, адже із 13 монастирів, що їх має УАПЦ, усі 13, за свідченням моїх знайомих з цієї конфесії, існують лише на папері. І взагалі, хиба ж це покарання для монаха – відправка до монастиря?

А якщо ж вчитатися в протокол Собору, питань виникає ще більше:
«1. Для вивчення оприлюдненого в програмі «ТСН-тиждень» епізоду створити комісію в складі:
- Високопреосвященніший Андрій, митрополит Галицький, керуючий Івано-Франківською єпархією – голова комісії;
- Преосвященніший Віктор, єпископ Мукачівський і Карпатський;
- Митрофорний протоієрей Микола Кавчак, член Патріаршого суду;
- Митрофорний протоієрей Роман Козак, член Патріаршого суду.
2. Священнослужителів, дії яких стали спокусою для віруючих, відсторонити від виконання пастирських обов’язків; Високопреосвященнішому Мстиславу, архієпископу Тернопільському і Подільському, для молитовного покаяння визначити один з чоловічих монастирів УАПЦ.
3. Доручити Високопреосвященнішому Андрію, митрополиту Галицькому, керуючому Івано-Франківською єпархією, духовно опікуватися Тернопільською і Хмельницькою єпархіями
».

В заяві секретаря Патріархії УАПЦ отеця Віталія Даньчака йшлося про місячний термін «покарання». Проте в рішенні про жодний термін не згадується. Не визначено конкретне місце – до котрого саме монастиря має податися буйний архієрей. Чи відсторонений Мстислав від управління кафедрою (бо він може молитовно каятися і сидячи на Горньому місці), чи заборонений він в служінні? Котрі саме священнослужители (вони ж мають носити певні християнські імена) відсторонені «від виконання пастирських обов’язків», на який термін, і чи заборонені вони в служінні.
А ще незрозуміло, навіщо комісії розглядати сюжет, невже він незрозумілий? Скоріше, треба вивчити поведінку кліриків, та представити результати на церковний суд. Але «вирок» вже винесено.

Ситуацію трохи виправив предстоятель УАПЦ митрополит Макарій, який заявив, що відсторонення «може бути тільки початком санкцій, котрі розглянуть за підсумками роботи спеціально створеної комісії. Результати представлять на розгляд керівництва УАПЦ не раніше, ніж через місяць».
Tags: УАПЦ, Церковныя вѣсти, Эти занятные надзиратели
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments